163
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-163,qode-social-login-1.1.3,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-2.2.8,select-theme-ver-9.6.1,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode_menu_,qode-wpml-enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-22389

Andrzej Olczyk

W domu mojego dzieciństwa pachniało olejem lnianym i terpentyną. Mój ojciec malował obrazy. Książki J. Sokołowskiego, W. Puchalskiego leżały na wierzchu, gdyż ciągle ktoś je przeglądał. Gdy miałem 12 lat w ręce moje trafiły „Zwierzęta z mojego szkicownika” J.Sokołowskiego i postanowiłem zostać jak On rysującym ornitologiem. Rysowałem bardzo dużo, a jedynym tematem były zwierzęta: hodowane papugi, owady, traszki. Potem w moim szkicowniku pojawili się ludzie, przedmioty. Z czasem zauważyłem, że w trakcie rysowania odkrywam nowy świat, niewidzialny na co dzień. Był coraz bliżej jednak zawsze wymykał się, a co gorsza – rozrastał.

Studia artystyczne w Krakowie ze specjalnością druku wypukłego ukończyłem w 1986r. Od tego czasu zacząłem uczestniczyć w cyklicznych wystawach: Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze, Quadriennale Drzeworytu i linorytu Polskiego w Olsztynie, Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim, Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ekslibris w Gliwicach, Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Byłem też uczestnikiem wystaw zagranicznych: w Bostonie, Rzymie, Maastricht, Havirov (Czechy), Bitola (R Macedonii). Zorganizowałem wiele wystaw indywidualnych, uczestniczyłem w wystawach zbiorowych w Koszalinie, Warszawie, Łodzi, Opolu.